Jízda podél Sázavy nemusí probíhat jen autem

Sázava patří k nejkrásnějším řekám v Evropě, to už věděli naši předkové, kteří si v jejím okolí začali budovat trampské osady a chaty, ostatně nedaleko Medníka má také chatu folkový zpěvák a kytarista Jan Nedvěd, a odtud také pramení mnoho inspirací k jeho skladbám. Kdo z vás tu někdy byl, projet se třeba na kole nebo se projít pěšky proti proudu podél levého břehu, a pozoroval mohutné peřeje z výšky, možná se zasnil, jaké by to asi bylo prohlédnout si Sázavu po celé její délce.

řeka Sázava

Ve skutečnosti to možné je, a je to navíc velice snadné. Stačí se posadit do vlaku. Vlaková trať číslo 212 a zčásti i 210 a 230 totiž vedou podél Sázavy, v úseku od soutoku s Vltavou až téměř k jejímu prameni na Vysočině. Máte tedy jedinečnou příležitost pokochat se tu krásnou přírodou přímo z vlakového okénka, a co víc, je možné se do těchto míst situovat v průběhu vaší dovolené.

vlakové tratě

Dovolená na březích Sázavy

Sázava je vhodnou příležitostí, postavit si tu stan, nebo se tu uhnízdit s karavanem a být tu po celý týden. Kupříkladu ve Hvězdonicích kdysi platilo, že tu měli pronajatý plácek „karavanisté“ na celé léto. Dá se tu jezdit na kole, rybařit, plavat v řece, neboť ta není tolik znečištěná, jako jiné vodní toky. Můžete si projmout loď či raft a zkusit Sázavu splout, odkud a kam chcete, výhodou je právě ten vlak, kterým se dopravíte, kam potřebujete, což je pro vodáky bez auta s pronajatou výbavou klíčové.

K nejkrásnějším úsekům na Sázavě patří peřeje pod Medníkem na dolním toku a peřeje Stvořidla na toku horním. Pod peřejemi Stvořidla jsou k dispozici dva kempy, kde se dá nocovat i v chatkách, a je to tu ideální prostředí i pro dovolenou s dětmi. A zas jsme u toho vlaku – díky vlakové trati se můžete pohodlně přesouvat podél řeky třeba k hradu Český Šternberk, ke zřícenině hradu Chřenovice, k zámku v Kácově, k hradu v Ledči nad Sázavou, či k zámku ve Zruči nad Sázavou.