Jak začít s meditací?

Meditace není jen pro zapálené esoteričky nebo duchovní jógínky. Naopak, veliké benefity může přinést i přepracovaným manažerkám nebo maminkám pečujícím o své děti, které potřebují na chvíli „vypnout“. Co vám pravidelná meditace přinese:

  • budete klidnější
  • budete soustředěnější
  • budete se méně znepokojovat nepříjemnými věcmi
  • budete vděčná za vše, co v životě máte
  • naučíte se mít ráda samu sebe
  • utřídíte si myšlenky
  • porozumíte více sama sobě
  • budete svobodnější a flexibilnější

žena

Pokud byste se dnes měla rozhodnout pro to, jaký návyk si letos vytvoříte, vsaďte na meditaci. Pro začátek neřešte, že vám to nejde. Zkrátka začněte, vše se časem vypiluje.

Jak začít?

1) začněte s pouhými dvěma minutami

Pro začátek si nedávejte nereálné cíle. Na dvě minuty si sedněte a zavřete oči. Takto to praktikujte klidně po dva týdny.

2) meditujte ráno

Nastavte si budík o pět minut dříve a začněte s meditací hned po probuzení. V průběhu dne byste na to totiž mohla zapomenout a večer už byste měla jediný cíl a totiž: postel a spánek.

kameny

3) neřešte detaily

Pro začátek neřešte jestli kolem sebe máte batikované polštáře. Postačí pokud si najdete klidné místo a budete dvě minuty sedět v pohodlné poloze. Filmy nám někdy servírují, jak by meditace měla vypadat, ale to v tuhle chvíli opravdu neřešte.

4) analyzujte pocity

Během dvou minut důkladně prozkoumejte své pocity. Jak se cítíte? Co na to vaše mysl? Pocity ale nehodnoťte, pouze je přijměte.

5) zaměřte se na dech

V tuhle chvíli se zaměřte už i na dech. Zhluboka dýchejte a pomyslně počítejte do deseti.

6) přivolejte mysl zpět

Je normální, že se vám během meditace začnou v hlavě honit nejrůznější myšlenky. V tu chvíli se zaměřte opět na dech a začněte počítat znovu od 1.

7) pěstujte pozitivní přístup

Meditaci berte jako poznávání sebe sama. Sledujte, co se děje uvnitř, jaké myšlenky vás napadají? A hlavně se netrestejte za to, že ohledně meditace děláte něco „špatně“. 

Každý den trénujte a čas postupně prodlužujte.