Dovolená je tu kvůli oddechu

Dovolená slouží lidem k tomu, aby si odpočinuli od všedních problémů a načerpali zase nové síly. Proto mají dovolenou, aby zažili i změnu, aby nebyli pořád jenom v té stereotypní a ubíjející práci, ze které se dá často jít jenom domů k televizi a potom do postele. Ale to, co se o dovolené říká a co je taky pravda, je často bohužel jenom teorie. Lidi by si sice měli odpočinout, ale co se často děje? Pravý opak. Když má někdo víkendový objekt, měl by tam třeba jet a odpočívat tam. Dělat to, co je mu příjemné. Jenže co se místo toho děje? Ten člověk si všimne, že tam není něco dokonalé, a začne to opravovat, nebo rovnou přistavovat a stavět. A když dovolená skončí, má sice hezčí chatu, ale teď už by opravdu potřeboval dovolenou.

palma u moře

Anebo je takový člověk o dovolené doma. A i tady by si to možná mohl dobře užít. Nemusel by tu dělat nic nebo se jenom věnovat svým koníčkům. Ale ani potom tomu tak není. Takový člověk tu začne dohánět resty, pořád myslí na všední věci, a nakonec jako by tedy ani žádnou dovolenou neměl. Ti, kdo nemají zrovna moc peněz, často využívají dovolenou k tomu, aby si něco přivydělali. Každá koruna je jim dobrá a někdy zvládají finančně svůj život i dokonce jenom kvůli takovým přivýdělkům. A odpočinek? Na ten už není čas.

ženy ve vodě

A někteří lidé mají dovolenou dokonce jenom formálně. Oficiálně jsou na dovolené, ale ve skutečnosti pracují, jako by se nechumelilo, pořád dál. Nebo si vyčerpají dovolenou na nemoci nebo návštěvy lékaře, místo aby si brali propustku a nemocenskou, protože nechtějí riskovat, že o práci přijdou. A pak dovolená není dovolená a lidi se nezotaví. Je to zkrátka tak. A nedá se nic dělat. Protože peníze jsou třeba, kdejakou povinnost za člověka nikdo jiný nesplní, a tak se obětovává čas na odpočinek. S tím, že si odpočineme později. Že si poležíme třeba až v hrobě.