První zoubky

Možná bychom mohli začít zažitým klišé, že všechno je jednou poprvé. Nejvíce to platí asi u malých dětí.
–         poprvé se posadí
–         poprvé se usmějí
–         řeknou první slovo

To jsou všechno příjemné záležitosti a bude jich ještě mnohem více.Pak ale přicházejí i ty, které až tak příjemné nejsou. A to, pro obě strany. Jedním z takových problémů, je prořezávání mléčných zoubků. Některé dítě to snáší celkem dobře a s některým po nocích ujdete sto jarních kilometrů.
–         První zoubek se obvykle ukáže kolem šestého měsíce.
–         Jsou výjimky, kterým ta pověstná lžička zazvoní už ve třetím měsíci.


Jak dítěti pomoci

Pokud se žádný zoubek neukáže do roka, měl by se na dítě podívat lékař. To, že se prořezávají zoubky, nám obvykle dá dítě najevo.
·         Může dostat teplotu – pokud se zvýší nad třicet devět, asi bude problém jinde.
·         Má začervenalé dásně – pomáhají různé pomůcky, které je možné dát do ledničky. Dítě je žmoulá mezi dásněmi, a tak si ulevuje.
·         Pociťuje přímo bolest– určitě Vám v lékárně doporučí gel, který miminku uleví.
·         Nadměrné slinění– tato nepříjemná záležitost doprovází asi každé dítě, bez výjimky. Nejlépe je natřít krk a obličej ochranným krémem, aby se neobjevila nepříjemná vyrážka.
·         Problémy se spaním – na to asi neexistuje žádná rada. Možná asi jen ta, abyste se obrnili trpělivostí. Pokud má žena chápajícího a ohleduplného partnera, zmírní se tento problém na polovinu, a to už se dá vydržet.


Po pěti letech výměna

Tak, jak zoubky přicházely, tak budou opět naše dítě opouštět. To je už záležitost časově náročnější. Celý proces začíná kolem pátého roku věku dítěte a končí až v jeho pubertě.

Většinou zoubek, který přišel na svět jako první, také jako první odchází.
–         Děje se tak kolem pátého roku.
–         Takže je docela možné, že ta Vaše princezna bude, ve svůj první školní den, vypadat (tak trochu) jako veverka.