Proč u půjček musíme platit úrok

Je celkem smutným faktem, že naprostá většina dospělých obyvatel naší republiky má jednu nebo více půjček, které aktuálně splácí. Že to rozhodně nepovede ke zlepšení finanční situace, není třeba říkat. Avšak reklamy nás každý den přesvědčují, jak je zbytečné čekat, až si našetříme, když danou věc můžeme mít hned. A spousta lidí tomu podlehne.

V podstatě existují dva typy lidí, kteří si berou půjčku. Jedni jsou ti, kteří si chtějí okamžitě koupit něco, na co momentálně nemají peníze. Ti druzí chtějí tímto způsobem vyřešit alespoň krátkodobě svůj nedostatek financí.

penize3

Ať už je však důvod jakýkoliv, a ať už si bereme jakýkoliv typ půjčky, jednu věc mají všechny společné: vždy musíme platit měsíčně nejen půjčenou částku, ale také úrok, který si poskytovatel určuje. Ten se počítá v procentech z půjčené částky, a může mít různou velikost. Obvykle je okolo pěti až deseti procent. Je to částka, kterou musíme zaplatit navíc.

Přemýšleli jste ale někdy o tom, proč jej vlastně musíme platit? Jistě, jednoduchá odpověď by byla, že poskytovatelé nebudou půjčovat peníze zadarmo. Přeci jen na tom potřebují také vydělat. Avšak při tom opomínáme fakt, že neplatíme pouze úroky, nýbrž i další poplatky.

procento1

Je to například poplatek za vedení účtu, který je součástí každé půjčky. Dále je to roční procentní sazba nákladů, známá pod zkratkou RSPN. A ačkoliv ta by měla pokrývat pouze zvýšené náklady, způsobené inflací, často dosahuje poměrně vysokých částek. Proč tedy platíme ještě úrok?

Protože je to jednoduchá marketingová strategie. Stačí si všimnout, jak se v reklamách jednotliví poskytovatelé předhánějí, kdo má nejnižší úrok. A lidé se také podle toho rozhodují, kterou z půjček si vezmou. Nevidí však už další částky, které budou placeny navíc. A ty již tak nízké nebývají.

Nejlepší samozřejmě je si žádnou půjčku nebrat. Pokud však už nutně nějakou potřebujeme, pak je dobré podívat se na veškeré poplatky. Jen tak nebudete zbytečně platit nic navíc.