Peníze z trochu jiného pohledu

     Všimněte si, jak vlastně hezký předmět to je. Jak malý a přesto s obrovským významem pro každého. Mně tedy napadá, co zasadit Bůrovnice nebo rovnou Emadestinovník? Peníze přinášejí radost i starost a ze života je prostě nevymažeme.
stejné mušle.jpg

A teď maličko té slíbené zábavné historie

 
       Už zhruba deset tisíc let před n. l. lidé směňovali věci, vlastní přebytky za přebytky někoho jiného. Kdo měl vejce, dal vejce a dostal mléko. Později mu došlo, že bude-li mít vejce navíc, určitě najde dalšího, kdo je bude chtít.. A tak vznikl obchod..
starověké peníze.jpg
     Později člověku došlo, že nepotřebuje pořád jen mléko, ale že by za vejce mohl dostat i něco jiného a to třeba zrovna nebylo k mání. Uvědomil si, že bude jindy, ještě neuzrálo nebo třeba boty nebyly hotové. Tak začal přemýšlet, jestli by nešlo dát něco jiného nejlépe něco stejného jednotného za různé věci, něco co půjde použít i jindy. Tak vznikla potřeba platidla.
     Jak to ale udělat? Jaký předmět nebo spíš předměty by se hodily? Musela to být věc pokud možno stále stejná a také ne tak snadno dostupná. V počátcích se dalo platit třeba lasturami nebo i kousky drahé látky. Pak lidstvo napadlo, že drahé kovy nemusí jen krášlit v podobě šperků a jiných věcí, ale že se z nich dá ideálně  vyrobit dokonce i stále stejný předmět a vznikly první mince.
     Ty v různých ale jen nepatrných obměnách používáme dodnes, jde tak o jeden z nejstarších užitečných nástrojů, které člověk vymyslel. Peníze tak na počátku vznikly, aby nám život ulehčily, pro snadnější výměnu životu potřebných věcí.  Pěkných pár století už nám ale dělají kromě potěšení i vrásky na čele.
úspěšné šetření.jpg 
Za peníze jde koupit všechno? Člověk tento systém dotáhl do neuvěřitelných možností a nakonec i absurdit.Dá se přece s trochou „špatné snahy“ říct, že jsou v mnoha případech zlo. Inu kéž by šlo žít i bez nich. Přeju vám, ať vám nikdy nechybí!

Posted in Nezařazené