Jak se přepravuje na trh ovoce a zelenina

Co budete potřebovat, abyste dopravili vaši sklizeň na trh v perfektním stavu a potřebné jakosti?

KLT přepravky – přeprava ovoce a zeleniny od místa sklizně na trh je ve skutečnosti nejnáročnějším procesem v průběhu pěstování a sklizně zemědělských komodit. Je to zcela logické, protože dokud jsou plody na stromech, keřích a lodyhách, jsou v relativním bezpečí z hlediska mechanického poškození, a jsou také chráněné energií samotné rostliny. Jakmile je utrhnete (sklidíte), musíte dbát o jejich co nejbezpečnější uložení. Někdy stačí jen málo a hrušky či rajčata jsou rozmačkané, začnou hnít a plesnivět a napadnou i další relativně zdravé plody. Proto je důležité, aby přepravní nádoby byly pevné a zároveň pro sklizené plody komfortní, aby se daly snadno udržet v čistotě a aby při manipulaci s nimi nebylo ovoce a zelenina mechanicky poškozováno.

borůvky na stole

IBC kontejnery – tyto přepravní plastové kontejnery slouží pro uskladnění a transport částečně či zcela zpracovaných surovin do podoby šťáv, dření, zmrzliny, kompotů, džemů a marmelád. Většinou se přepravují za nižších teplot v chladírenských a mrazírenských boxech, a to někdy na dlouhé vzdálenosti po moři či na souši. IBC kontejner je skládací a velmi pevná konstrukce, která se může vyskládat na sebe v několika vrstvách, o celkové hmotnosti do pěti tun. Jde tedy o velkokapacitní záležitost, která šetří přepravní náklady a urychluje rozvoz potravin do prodejen mezi zákazníky.

granátové jablko

Plastové palety – kontejnery, přepravky, boxy a další nádoby pro logistické operace počítají s tím, že budou přepravovány na paletách vysokozdvižnými vozíky. Toto je standardní způsob a bez palet by nebylo možné tyto záležitosti uskutečnit. Plastové palety jsou ovšem velmi pevné a jejich nosnost více než dvojnásobně převyšuje nosnost palet ze dřeva. Mají také delší životnost a dobře se udržují v čistém stavu, oproštěné od plísní, hniloby, zeminy a prachu.