Hodnocení finanční situace

Asi i proto zde v naší vlasti máme lidi, kteří se zabývají, průzkumem mezi lidmi. Protože statistika nuda je, má však špatné údaje, jak se praví v jedné pohádce. Nebo cenné údaje? No, to asi nebude tak podstatné.
U nás sídlí instituce zvaná Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). A právě tato dala se na zjišťování faktů, jak lidé nahlížejí na ekonomickou situaci své země. Svého státu. Kupodivu, padesát dva procent respondentů vidělo tuto situaci jako dobrou.
Bankovní trezor
Dnešní čísla jsou poněkud jiná. Tedy na procenta to je tak. Čtyřicet šest ji nyní vidí jako velmi dobrou, a třináct procent jako špatnou. Už tato zveřejněná čísla vyrazí každému dech. Za prvé názorem a za druhé absencí chybějících procent. Instituce, která pracuje především s čísly by snad takovou chybu neměla připustit. Ale zase je třeba uznat, že mohla vypadnou při zadávání do webu. Ovšem tak to měl někdo kontrolovat.
Průzkum také zjistil, že hodnocení stavu jako velmi dobrého je nejvíceu lidí bohatších, zabezpečených a prostě na „vyšší úrovni“. K nim se přidali lidé s firmou bez zaměstnanců, Pražané, a také fandové pravice.
Ten, komu se tonelíbí jsou převážně důchodci a nezaměstnaní. A ještě lidé z kraje Ústí nad Labem.
Ono hodnotit celkovou situaci není jen tak. Je docela možné, že vzorek dotazovaných, kterých bylo tisíc šedesát čtyři, asi nebyl znalý věci. I když i to je hodně polemické.
Zlaté cihly
Nevím o kolik opět stoupl státní dluh, ale pokud tohle někdo považuje za velmi dobré. Je to na pováženou.
Bohužel se asi nedozvíme, jak přesně byla otázka formulována. To je také hodně důležité.
Peníze obecně
Nakonec však lze jen a jen konstatovat, že asi hodně respondentů posoudilo momentální ekonomický stav dle sebe, svého osobního života. Jako by došlo k nějaké uzavřenosti do sebe. Já mám, a to další a ostatní mne nezajímá. Mám dvě auta a to, že stát dluží někde pár milionů (miliard) vůbec není podstatné.
Mimochodem, úplně poslední zpráva hovoří zcela jasně o tom, že dluh státu stoupl o 109,6 miliardy korun až na 1,732 bilionu. Což už jsou čísla k nepochopení. Ale máme se.